Integracja sensoryczna. Zaburzenia i leczenie

Prawidłowe odbieranie bodźców z otoczenia i ich neurologiczna interpretacja stanowią podstawę naszego sprawnego funkcjonowania w otaczającym świecie. Rozwój i uczenie się uwarunkowane jest właściwą interpretacją bodźców – przy zaburzeniu tej interpretacji (czyli kiedy np. dostrzegamy rzeczy bliżej niż są, dźwięki są dla nas głośniejsze niż w rzeczywistości, a dotykanie przedmiotów sprawia nieprzyjemne wrażenie) harmonijny rozwój jest utrudniony. Sprawne i adekwatne odbieranie bodźców to prawidłowa integracja sensoryczna.

W okresie rozwoju płodowego, dziecięcego a nawet wczesnoszkolnego, może okazać się, że dziecko wykazuje objawy mogące świadczyć o tym, iż jego integracja sensoryczna jest zaburzenia. Zespół objawów może być bardzo szeroki – od zaburzeń napięcia mięśniowego, przez nadmierną ruchliwość bądź zbytnią powolność, nadwrażliwość bądź niewrażliwość na dotyk, aż do zaburzeń koncentracji i zdolności uczenia się.

Zaburzenia integracji sensorycznej, mogą objawiać się w różnych etapach życia dziecka. Z im wcześniejszej fazy pochodzą trudności, tym bardziej żmudna jest rehabilitacja dziecka, kolejne etapy życia przynoszą bowiem następne problemy, a poprzednie się nasilają. Im wcześniej więc zaburzenia zostaną wykryte, tym szybciej można przystąpić do terapii dziecka i pomóc mu w kontrolowaniu i właściwym odbiorze otrzymywanych bodźców.

Integracja sensoryczna może się wyrównać u dziecka poddanego terapii. Leczenie odbywa się poprzez proponowaniu dziecku różnego rodzaju ćwiczeń fizycznych. Najczęściej ćwiczenia te zakładają udział różnego rodzaju przyrządów i pomocy w postaci piłek, drabinek, dmuchańców. Ze względu na konieczność wykonywania zróżnicowanych działań, skierowanych do wszystkich ośrodków czucia dziecka, terapia integracji sensorycznej powinna odbywać się w specjalistycznym i przygotowanym do tego ośrodku. W domu zazwyczaj nie dysponujemy taką ilością sprzętów pomocniczych, by zapewnić dziecku efektywną terapię, która jednocześnie będzie dla niego całkowicie bezpieczna.

Dla profesjonalnych terapeutów, integracja sensoryczna nie ma tajemnic - wiedzą oni, jak pomóc dziecku w każdym etapie jego życia i doprowadzić do tego, aby mogło sprawniej i pełniej uczestniczyć w swoim własnym życiu.

Uwaga! Jeśli znasz gabinet z Bytomia i okolic, który oferuje terapię integracji sensorycznej, powiadom nas o tym! Chętnie umieścimy jego adres na tej stronie.